close
loading

Jak dobrze wypaść, kiedy patrzy kamera.

 

Sukces każdego filmu zależy od wielu osób: reżysera, scenarzysty, operatora, ale przede wszystkim od aktorów. Ta sama zasada dotyczy filmu ślubnego: Kamerzysta może być doskonałym specjalistą w swoim fachu, ale muszą z nim dobrze współpracować główni aktorzy całego przedsięwzięcia: para młoda.

 

Szansa, aby nakręcić dobry film ślubny jest tylko jedna. Dlatego aby film stał się piękną pamiątką nowożeńcy muszą pamiętać o kilku prostych radach, które pomogą im jako głównym aktorom dobrze wypaść na gotowym filmie.

Po pierwsze: otoczenie. O ile ubranie kościoła i sali weselnej są dla większości sprawami oczywistymi, to warto również pamiętać, że spora część akcji filmu weselnego dzieje się w domach narzeczonych. Dlatego warto zadbać również o ten "plan filmowy". Najlepiej jeśli przygotowania odbywają się w możliwie dużym, przestronnym pomieszczeniu, koniecznie z dobrym dopływem światła słonecznego, a jeśli pora dnia lub pogoda nie pozwala, to trzeba zadbać o odpowienio wydajne oświetlenie. Znacznie ułatwi to pracę kamerzyście i sprawi, że rzadziej będzie on musiał korygować ustawienia sprzętu nagrywającego. Ważny jest również porządek: warto usunąć  zdędne przedmioty z pomieszczenia, aby nie odwracały uwagi na filmie. Jeśli dopiero podczas oglądania gotowego filmu zorientujemy się, że na drugim planie jest np. rozłożona deska do prasowania lub tuż za oknem wisi pranie, niestety nic nie będziemy mogli na to poradzić, a zdenerwowanie i pośpiech naturalnie towarzyszące w dniu ślubu nie tylko Młodym bardzo pomaga w popełnieniu tego rodzaju błędu. Podczas błogosławieństwa z kolei warto dopilnować aby w pomieszczeniu nie przebywało zbyt dużo osób: powoduje to zamieszanie, a i mikrofon kamery potrafi nagrać zbędne rozmowy w tle, które zakłócają odbiór tej podniosłej chwili.

 

Również w kościele trzeba pamiętać o kilku prostych rzeczach, które pomogą w uatrakcyjnieniu filmu. Młodzi powinni stać całkowicie zwróceni do siebie, a nie częściowo w stronę księdza. Z kolei podczas przekazywania znaku pokoju warto to zrobić również w stosunku do rodziców i świadków, a nie tylko pomiędzy sobą. Dojscie do ołtarza i wyjście z kościoła nie powinny odbywać się w zbyt szybkim tempie: zbyt szybki chód utrudnia pracę kamerzyście oraz odbiera trochę majestatu tej chwili.

 

Trzeci element składowy dnia ślubu to oczywiście przyjęcie weselne. Zanim rzucimy się w wir  nieskrępowanej zabawy trzeba dochować wierności kilku tradycjom, a należy zrobić to tak, żeby nie stać się bohaterem filmików internetowych dokumentujących wpadki (i wypadki) na weselach.

Po pierwsze podczas toastu z szampanem, kiedy chcemy stłuc kieliszki na szczęście rzucając je za siebie, koniecznie musimy upewnić się że stoimy w odpowiednim miejscu, aby nikogo nie trafić. Kiedy w pół drogi do wypuszczenia kieliszka z ręki zorientujemy się, że coś jest nie tak, jest zazwyczaj za późno. Następną istotną rzeczą jest, aby podczas tradycyjnego słodzenia wódki weselnej nie próbować wykonywać wszystkich poleceń wynikających ze śpiewanej piosenki: o ile całowanie "na stojaka" nie stanowi problemu, to już pocałunek "na leżaka" przy suto zastawionym stole może stanowić spore wyzwanie. Próba sprostaniu popularnej przyśpiewce może wtedy stanowić gotowy przepis na katastrofę.

Kolejny ważny punkt to pierwszy taniec. Tutaj absolutnie każdy chce wypaść jak najlepiej, ale bardzo łatwo przedobrzyć, co na filmie może wypaść fatalnie. Przede wszystkim układ: nawet średnio skomplikowane układy są bardzo trudne do poprawnego wykonania przez osoby niebędące zawodowymi tancerzami. A każda wpadka, każda chwilowa utrata rytmu na filmie będzie uwydatniona. Dlatego najlepiej wybrać możliwie prosty taniec: blisko siebie, patrząc sobie w oczy. Kilka obrotów aby pokazać wirującą suknię w zupełności wystarczy aby właściwie oddać piękno tej chwili na filmie.

 

Te kilka prostych porad dla Państwa Młodych pomogą kamerzyście  w jego pracy, jednocześnie bardzo pozytywnie wpływając na walory jakościowe filmu. A o to chodzi, aby film z wesela oglądać z radością, a nie zażeniowaniem.

INFORMACJE

Jeżeli jesteście na etapie planowania uroczystości ślubnej zadbajcie aby wspomnienie tego Wyjątkowego Dnia zostało zachowane w sposób doskonały.

 

tel: 516 005 621 

 

siedziba firmy:
Chojny 10,62-600 Koło

 

filia: Cisew 65a, 62-700 Turek

 

filia :ul. Celtycka 59. 62-800 Kalisz